Τε. Μάι 1st, 2024
titan1

titan2Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 η  Β  Τάξη του Σχολείου μας επισκέφθηκε το Εργοστάσιο Τσιμέντων ΤΙΤΑΝ στην Ευκαρπία Θεσ/νίκης. Οι μαθητές/τριες :

• Παρακολούθησαν μια άρτια οργανωμένη παρουσίαση των χώρων του εργοστασίου, της ιστορίας του καθώς και  τη διαδικασία παραγωγής τσιμέντου.
  • Πήραν μέρος στο Πρόγραμμα «Ντόκτορ Γουάι και οι Υπερδυνάμεις της Επιστήμης», ένα εκπαιδευτικό, διαδραστικό πρόγραμμα, με στόχο τη διευκόλυνση διάδοσης επιστημονικών δεδομένων. Στο Πρόγραμμα αυτό συνεργάζονται το εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ και το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ. Τα παιδιά γνώρισαν τη Βιομηχανική Ρομποτική και ήρθαν σε επαφή με μια ρομποτική συσκευή που προσομοιάζει τις κινήσεις ενός βιομηχανικού ρομπότ. Σε ζευγάρια των δύο-τριών ατόμων και με τη χρήση laptop οι μαθητές προγραμμάτισαν και λειτούργησαν το ρομποτικό βραχίονα ,γράφοντας κώδικα και υποδεικνύοντάς του αλληλουχίες κινήσεων.
  • Συνόδευσαν οι καθηγήτριες:
  • Θεοδοσιάδου Εύα, Πληροφορικός
  • Παπαδάκη Ευαγγελία, Φιλόλογος